Sokan kérdezik, hogy van-e ilyen jármű. Alapból azt kell mondanunk, hogy nem nagyon van ilyen, az elektromos robogók vezetéséhez kell valamilyen jogosítvány. Sok forgalmazó hirdetéseiben vannak jogosítvány nélkül vezethető, relatíve kis teljesítményű (300-1000 W) elektromos robogók, de ez eléggé félrevezető, mert a KRESZ (és a rendőrség) szerint ilyen kategória nincsen.
Vidéken, kisebb forgalmú helyeken gyakorta látunk idősebb embereket két- vagy háromkerekű elektromos robogókkal, triciklikkel valóban lassan poroszkálni, 25-50 km/h sebességgel, bukósisak nélkül. Egyelőre úgy látszik, hogy a rendőrség sok helyen megtűri ezt a jelenséget, de előbb-utóbb mindenhol büntetni fognak az ilyesmiért.
A szabályok szerint bármilyen két-, vagy háromkerekű elektromos jármű, amelyik egy gázkarral képes önállóan elindulni, az segédmotorkerékpárnak minősül (teljesítménytől függetlenül), aminek a vezetéséhez legalább egy AM-es, vagy B-s jogosítvány szükséges, bukósisakot kell rajta viselni és az ilyen járműre kötni kell kötelező felelősségbiztosítást is. Az sem elhanyagolandó tény, hogy az ilyen járműveknek rendelkezniük kell EEC tanúsítvánnyal és a vásárláskor egy gyártó általi eredeti COC dokumentumot kell átadni a járművel együtt a vásárlónak.
Az olyan eszközök, elektromos mopedek, elektromos kerékpárok, amiken van pedál a hajtáshoz, azok sem mindig minősülnek kerékpárnak, ámbár itt van némi bizonytalanság. A kerékpár fogalma a KRESZ szerint:
Kerékpár: olyan, legalább kétkerekű jármű, amelyet emberi erő hajt, és ezt legfeljebb 300 W teljesítményű motor segíti. A kerékpáron a kerékpárt nem hajtó személy is szállítható erre alkalmas ülésen. A kerékpáron utánfutó vontatására alkalmas berendezés helyezhető el.
A rendőrség állásfoglalása az, hogy ha egy jármű még meg is felel a fenti definíciónak, de van rajta gázkar, ezért képes önerőből elindulni, az már nem minősül kerékpárnak. Az elektromos kerékpárok, amik megfelelnek a fenti definíciónak, nem véletlenül 250 W-os motorral készülnek és a rásegítést is csak 25 km/h-ig adják. Rásegítést, mert ezek a kerékpárok nem mennek, ha az ember nem pedáloz rajtuk. Azok a pedelec rendszerű bicajok, amik már 25 km/h fölött is rásegítenek, szintén a segédmotorkerékpár kategóriába esnek.
A fentieket összegezve, az látszik, hogy nem létezik jogosítvány nélkül vezethető elektromos robogó, sőt bizonyos elektromos kerékpárok is kinőtték már a kerékpár kategóriát. A vastag kerekű „ogre-rollerek” igaziból jogosítvánnyal vezethető elektromos robogók, bármelyik elektromos roller is annak minősíthető.
Mi van a rollerekkel, amiken ülés van? Azok rollerek, vagy robogók?
Egy 300 W-ba még beleférő elektromos roller is hajtható ugye emberi erővel, mondhatjuk, hogy a motor csak a rásegítéshez van, de mivel ezek is képesek önerőből haladni – szó szerint értelmezve a jogszabályokat –, ezekre is az vonatkozik, hogy a segédmotorkerékpár kategóriába tartoznak. Akkor pedig jogosítvány, bukósisak, biztosítás stb. és minden egyéb szükséges, ami a segédmotorkerékpárokra vonatkozik. Járdán nem lehet velük közlekedni, kerékpárúton csak a KRESZ vonatkozó szabályai szerint, közúton ugyanígy.
Egy kicsit el van maradva a szabályalkotás az elektromos járművek hirtelen elterjedésétől, jó lenne, ha némi ésszerű rendet tennének ebben a témában a hatóságok, mert nincs egyértelmű állásfoglalás abban, hogy mit szabad és mit nem. Senki nem lepődhet meg, ha valaki éppen a bizonytalan hovatartozású járművekkel közlekedik és egy rendőr megbírságolja, ha a fentebb tárgyaltak szerint valami nem stimmel. Előfordulhat, hogy lehet valamennyit jogászkodni, de nem megúszás-esélyes az ilyen ügy.
Mégis kár lenne nem használni ezeket az újfajta járműveket, ha már vannak, de mindenki gondolja át, hogy milyen járművet használ és hogyan, hogy ne sérüljön meg senki és lehetőleg bírságokat se kelljen fizetni!
Nézd meg elektromos crossmotor, elektromos eduro, elektromos robogó, elektromos nagymotor és elektromos roller kínálatunkat!